Říjen? Dejte nohu z plynu a odpočívejte, žaludek Vám za to poděkuje.

01.10.2020 | Relax studio LEA

Listy na stromech začínají zlátnout a pomalu opadávají. Zvířata si dělají zásoby jídla na zimu, stejně tak i lidé - sklízíme brambory, ovoce a ukládáme je do sklepů, sbíráme a sušíme houby a další plody, které nám příroda v předchozím období dala. Z lehkých letních jídel přecházíme na hutnější, výživnější pokrmy. Říjen je proto náročným měsícem pro žaludek, který je v tomto měsíci oslabený a potřebuje naši pomoc. Už i proto, že čínská medicína vnímá stravu nejenom jako nutnou věc pro fungování organismu, ale taky jako zdroj energie čchi, kterou přijímáme z velké míry právě v potravě. Žaludek je důležitým prostředníkem. Symbolizuje také schopnost přijímání, a to nejenom jídla, ale i životních situací. Některé změny těžce neseme, některé, jak se říká, nedokážeme strávit. Tento měsíc je ideální příložitostí se nad tím zamyslet a přijímat, co přichází. 

Snídat, snídat, snídat

K žaludku náleží element země, který je založen na podstatě být uzemněn a připojen. Patří sem také slezina a slinivka, které tvoří s žaludkem partnerství. Žaludek je nejaktivnější ráno mezi 7. a 9. hodinou. V žádnou jinou denní dobu není tak dobře připraven zpracovat potravu a vytěžit z ní maximum pro naše tělo. Důležité jsou proto v tomto období bohaté snídaně jako základ pro dobrý start dne.

Nervová labilita? Možný příznak oslabeného žaludku

Emoce a stres. Na to je žaludek velmi citlivý, dokonce nejcitlivější ze všech orgánů, které v těle máme. Jakýkoli stres, který prožíváme, proto oslabuje jeho funkci. Je to orgán, který na takové změny reaguje nejrychleji, a to stažením. Pokud to trvá déle, žaludek je špatně prokrvován, začíná slábnout, nedokáže přijímat důležitou energii. Vyústit to může ve skutečné problémy, nemoci, fyzické bolesti. Například v žaludeční vředy, které jsou důsledkem zánětu žaludeční sliznice. Projevem jsou nejen bolesti, tlak v oblasti žaludku, ale i duševní problémy. 

První varovné signály oslabení žaludku jsou ale mnohem jednodušší a pozorovatelné, jde například o časté nadýmání, pálení žáhy, vyšší kazivost zubů, zápach z úst, ale i nervovou labilitu

Jak se dostat do rovnováhy?

Nejjednodušší je naučit se snídat ve správný čas, tedy od 7 do 9 ráno. Ideální jsou obilné kaše, polévky, zkrátka teplá jídla. Naopak se vyvarujte studeného mléka, jogurtů, sýrů, ale i některého ovoce a zelenin,y které ochlazuje a zvlhčuje. Obojí začněte nejlépe tepelně upravovat - lze tak připravit zajímavá jídla z mrkve, dýně, kedlubny, hrušek, jablek i sušeného ovoce. A nezapomeňte děkovat za pokrm, který přijímáte. Stejně tak nahlížejte na sebe i své okolí s důvěrou a láskou. Naučte se eliminovat stres důvěrou v chod věcí, meditací a dechovými technikami.

Dopřejte si masáž plosek nohou, kde končí dráha žaludku. I masáž okolí očí, kde dráha začíná.

Doporučené bylinky a koření: fenykl, kmín, pepř (opatrně), koriandr, zázvor, máta,měsíček, heřmánek, pelyněk, řepík, kopřiva