Leden je měsíc močového měchýře. Zaměřte se na něj.

10.01.2021 | Relax studio LEA

Je první měsíc nového roku. Leden. Právě v tomto období je podle celostní medicíny nejcitlivějším orgánem močový měchýř. Co to znamená a jak se o něj starat?

Leden – energie strachu a chladu

Strach a chlad, se kterým je leden spojený, oslabuje močový měchýř a s ním i ledviny. Právě tyto dva orgány mají ale za úkol zbavovat tělo odpadní vody a toxinů, je proto potřeba se o ně náležitě starat, aby to fungovalo. V lednu se zaměřte hlavně na močový měchýř. Nejvíc aktivní je mezi 15. a 17. hodinou. V tu dobu je dobré podpořit ho bylinkami nebo cvičením (viz obrázek níže).

Problémy močového měchýře souvisí i s psychikou

V močovém měchýři se hromadí moč před tím, než odejde z těla. Pokud měchýř není zcela v pořádku, projeví se to – ať už na barvě moči, častým chozením na záchod, bolestmi, ale také třeba tím, že máme studené ruce a nohy nebo záněty středního ucha. Ukazuje to ale i na psychický stav. Problémy s močovým měchýřem jsou totiž z hlediska celostní medicíny spojovány se lpěním na starých názorech, strachem z uvolnění, pocitem nesvobody nebo skrytými slzami. Po psychické stránce tak jsou potíže s močovým měchýřem zobrazením toho, jak vědomě vypouštíme svá přežitá témata. Doléhá na nás to, co potřebujeme vypustit a odložit. Stav našeho močového měchýře ukazuje naši schopnost postavit se tlakům života. Stejně jako on „vypouští“ z těla odpadní vodu, měli bychom my umět „vypustit“ a opustit staré problémy spojené s něčím, co už pominulo. Nenoste si to v sobě, nechte to odejít.

Jak se v lednu o močový měchýř starat?

Fyzicky bychom měli hlavně hodně pít, a to například bylinkové čaje nebo teplou vodu, aby se močový měchýř takzvaně propláchl. Dopřejte si dostatek vitamínu C v přirozené formě a vyvarujte se všeho uměle sladkého, protože to znemožňuje vyplavení choroboplodných bakterií z těla. Chraňte si také hlavu čepicí nebo čelenkou – zamezíte tak ofouknutí uší, které jsou smyslovým orgánem močového měchýře.

Vzhledem k venkovnímu chladu je taky potřeba držet se v teple a prohřívat organismus, jak to jen jde. Když přijdete vymrzlí z venku, dopřejte si horkou koupel plosek nohou. Prospěje mnohem lépe, než šoková koupel celého těla. Jezte hodně luštěnin, například fazole, ale také obilovin, třeba pohanky. Skvělé jsou také zahřívací polévky z kořenové zeleniny. Z ovoce se hodí pečená jablka, ze zeleniny je vhodné kysané zelí, česnek a cibule. Pro dodání potřebných enzymů do organismu můžeme použít třeba umeocet. Vynechte ostrá jídla! Ochlazují. A není ani vhodné období pro saunování.

Po duševní stránce je potřeba dopřát si odpočinek. Stejně jako příroda v zimě spí a sbírá sílu na příchod jara a nové energie. Toto období přímo vybízí ke klidu, k zatavení a rekapitulaci. Naučte se uvolňovat své vnitřní duševní tlaky, vyjádřit své emoce bez přehnaného afektu a zloby, pěstujte pravidelnou duševní hygienu.

A bylinky?

V lednu se hodí Přeslička, Lichořeřišnice, Pámelník potoční nebo Černý bez.

Hodně zdraví v novém roce Vám přeje Vaše Leona.