Máj, to je lásky čas. A tedy měsíc srdce.

22.04.2021 | Relax studio LEA

Květen. Příroda rozkvétá, nový život už je skoro v plné síle, přicházejí delší a teplejší dny. Dynamika je na vrcholu. Je cítit všeobjímající a radostná energie, která touží po poznání, učení, lásce, snění a bezstrostnosti. Srdce přírody bije na plno. A stejné je to v tomto období i v našem těle. Srdci náleží element ohně. A tento oheň pohání celý organismus - řídí krevní oběh, kdy s každým úderem pomocí tlakové vlny rozhání krev do celého těla, do každé tepny, cévy, žíly i vlásečnice, do posledního koutku každého orgánu. Čínská medicína ale krev nepovažuje za jen tak ledajakou tekutinu. Vnímá ji jako jednu z forem životní energie zvanou čchi

Oslabení srdce se může projevit hormonálními potížemi, ale i workoholismem a vyčerpáním

Srdce také úzce souvisí s naším hormonálním systémem. Jeho špatná funkce se tak fyzicky může projevit nejenom arytmií, otoky, vysokým tlakem, bolestí hlavy, nespavostí, neklidem, depresí, ale i hormonálními poruchami. Po psychické stránce se oslabení srdce může projevovat nezájmem o druhé, smutkem, ztrátou energie, ale i žárlivostí, workoholismem, hyperaktivitou nebo impulzivností

Jak dostat srdce do rovnováhy?

Srdce je středobodem našeho těla, a je potřeba ho posilovat nejenom na fyzické, ale i emoční úrovni. Pocit radosti a vnitřního uspokojení, srdečný zájem o sebe, o druhé, o vše živé - to je to, co živí naše srdce. Pokud žijete smysluplný život, posilujete tím automaticky své srdce. Pěstujte v sobě energii lásky a předávejte ji dál.

Po fyzické stránce je dobré srdce šetřit tím, že nebudete mezi 11. a 13. hodinou pít kávu a provádět náročná kardiovaskulární cvičení. Naopak posílit jej můžete cvikem viz obrázek níže.

Co jíst a čemu se vyhnout, abychom srdci ulevili?

V jídle po celý měsíc omezte sůl, smažená a tučná jídla, ale i uzeniny. Naopak je ale důležité konzumovat zdravé tuky a především vitamin E, který je pro srdce velmi důležitý! K zeleným potravinám ze začátku jara teď můžeme přidávat i další barvičky, jako je oranžová až červená, barva lásky. Doporučuje se tedy jíst červenou řepu, papriku, fazole, pak také rajčata, ředkvičky. Z ovoce červené hroznové víno, jahody, maliny, třešně atd. Dále srdci prospějí sojové a pšeničné klíčky. 

Z bylinek je v květnu ideální užívat třezalku, kozlík lékařský, hloh, jmelí a samozřejmě srdečník. Jídla si pak kořeňte nejlépe rozmarýnem, oregánem, thymiánem, bazalkou nebo kurkumou.