Tradiční čínská medicína je založena na rovnováze jinu a jangu. Aby věci správně fungovaly, musí být obě síly vyrovnané – a to samé platí i pro lidské tělo. Jednou z jednoduchých a velmi účinných metod, jak rovnováhu mezi jinem a jangem nastolit, je moxování.
Jedná se o způsob, jak posílit tělo. Působí na biochemické buněčné úrovni a vychází ze znalosti meridiánových, tedy energetických, drah a bodů. (W. Penzel) Metoda je čínským léčitelům známá už nejméně tři tisíce let. Moxování pomáhá vyrovnávat energetické vztahy mezi orgány a různými oblastmi těla. Její nedostatek nebo naopak přebytek je totiž příčinou nerovnovážných stavů a ty podle čínské medicíny přímo ovlivňují stav zdraví a vznik nemocí.
U nás je bohužel moxování stále takovou popelkou. Přitom třeba v Číně, Koreji a Japonsku hraje v léčbě zásadní roli. Má totiž pozitivní účinky na krev, imunitu a regeneraci tkáně. Zlepšuje prokrvení a lymfatický oběh, zvyšuje tvorbu leukocytů, čímž okamžitě posiluje imunitu. Metoda moxování je vhodná hlavně při chronických potížích, ať už se jedná o zažívací problémy nebo různé bolesti. U těch je pak zvlášť účinná. Kouř pelyňku má navíc uklidňující účinky na nervový systém.
Samotné slovo vychází z japonského „mogusa“, což v překladu znamená „pálivé bylinky“. Vyrábí se z pelyňku, který je potřeba zpracovat na houbovitý, vláknitý materiál, tzv. moxovací vlnu. Čínští lékaři ho rádi používali proto, že lehce doutná a pomalu hoří, takže vydává nepřetržité teplo po poměrně dlouhou dobu.
Jedná se o velmi příjemnou metodu regenerace i relaxace. Jediné, co může být trochu nepříjemné, je vůně pálených bylinek.