O tom, že má med schopnost účinně hubit bakterie a posilovat imunitu jistě věděli už naši dávní předkové. Například Číňané, Arabové nebo Egypťané med díky jeho léčebným účinkům hojně využívali třeba k hojení popálenin, omrzlin, proleženin a různých kožních ekzémů. Věděli totiž, že působí protizánětlivě. My už dnes také, protože víme, že obsahuje řadu důležitých vitamínů (A, B1. B2, B6, B12, C, D, E a K ) a minerálů (vápník, hořčík, sodík, draslík, křemík, železo, fosfor). Díky této kombinaci dokáže med velmi efektivně ničit bakterie a další mikroorganismy.
Kromě toho, že blahodárně působí zvnějšku, významně taky prospívá k obranyschopnosti organismu. Z těla totiž dokáže vyloučit i odpadní látky a škodliviny ze znečištěného ovzduší, nevhodného jídla nebo z léků, které si tělo ukládá hluboko do tkání. Pokud necháme toxiny usazovat v těle, můžou nám způsobit zdravotní potíže – hlavně alergie, únavu, žaludeční a střevní poruchy, ale i deprese. I proto se med začal používat k masážím.
Medová masáž pochází zřejmě z Ruska a dnes už se používá po celém světě, a to nejenom k relaxaci, ale i k detoxikaci těla. Správně provedená technika masáže vede k nastartování ozdravných procesů, regeneraci organismu, prokysličení a pročištění buněk i k povzbuzení krevního oběhu. Aktivuje vegetativní nervový systém a díky vysokému podílu vitamínů a minerálů při pravidelné masáži taky regenerují vnitřní orgány.
Kombinace medu a masérských hmatů nejenom očistí a prokrví pokožku, ale tím, že působí do hloubky, postupně odstraňuje nahromaděné škodlivé usazeniny. Doslova je vysává na povrch – proto se med během masáže změní na bílou až šedou hmotu, ve které jsou navázané vyloučené toxiny.
Medovou masáží lze předcházet třeba některým druhům alergií, nespavosti, artróze, revmatickým onemocněním svalů a kloubů, bolestem hlavy a migrénám, depresím, žaludečním/střevním/jaterním poruchám, potížím krevního oběhu. Ženy pak jistě ocení i fakt, že pravidelná medová masáž napomáhá k viditelnému úbytku celulitidy.
Aby byla prevence 100%, měli bychom medovou masáž podstupovat jednou do měsíce. V případě mírných obtíží se doporučuje chodit jednou za dva týdny, při akutních zdravotních problémech klidně každý týden.
Na medovou masáž nechoďte, pokud trpíte zánětem šlach, kožními nemocemi, máte vysoké horečky, otevřené rány, trombózu, vysoký krevní tlak, žaludeční vředy nebo trpíte infekční nemocí, onemocněním kostí nebo rakovinou.